Zawody balonowe In The Silesian Sky za tydzień w Tychach i Pszczynie
Jak wynika z zapowiedzi tyskiego magistratu, w tym roku w ramach zawodów odbędą się cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Oba poranne loty rozpoczną się ok. godz. 5.00, a popołudniowe – o 18.30 i 19.30. Dwa pierwsze loty rozpoczną się w Tychach (start w Parku Miejskim Solidarności), a dwa kolejne w Pszczynie (start w Parku Zamkowym).
Do rywalizacji stanie 20 załóg balonowych. Decyzja o starcie zostanie podjęta przez komisję sędziowską, a większość konkurencji będzie ustalana na bieżąco, ze względu na pogodę. W przypadku deszczu, zbyt silnego wiatru lub jego braku lot konkursowy nie będzie możliwy. Kibice muszą zatem mieć na uwadze zmiany harmonogramu lotów nawet chwilę przed planowanym startem.
Podczas podniebnego rejsu optymalna prędkość wiatru wynosi 2–3 m/s, dlatego najlepszą porą do przeprowadzenia zawodów jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Balon porusza się w górę i w dół, a sterowanie umożliwiają prawa fizyki – podgrzanie powietrza wewnątrz czaszy powoduje jego uniesienie, a odpowietrzanie – opadanie.
Reszta jest w rękach pilotów, uzależniona od ich umiejętności. Najbardziej liczą się: wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować prędkość i kierunek lotu.
„Pomimo że mieszkańcy miast, nad którymi odbędą się przeloty, przywykli już do widoku ogromnych czasz balonów, często osiągających nawet 4 tys. m sześc. myślę, że będzie to nadal bardzo widowiskowe wydarzenie” – powiedział Tomasz Filus ze Skywalkers Balloon Club, który odpowiada za organizację zawodów od strony technicznej.
„Kumulacja 20 statków powietrznych, rozproszonych na niebie i przemierzających dystans do wskazanego miejsca, a do tego nocny pokaz, który wywiera ogromne wrażenie. Wszystkie balony są ustawiane w szpalerach, a piloci uruchamiają palniki, aby utrzymać czasze balonów w pionie” – zobrazował Filus.
Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje. Podczas zawodów, oprócz lotów konkursowych i nocnych pokazów balonowych, odbędą się także koncerty zespołów: Waglewski & Kasai, Skankan oraz Czesław Śpiewa. Chętni będą mieli okazję, aby zagrać na największym bębnie świata z Ryszardem Bazarnikiem.
Wydarzenie będzie dostępne w Parku Miejskim Solidarności w Tychach oraz Parku Zamkowym w Pszczynie, a także w ramach transmisji online. Zawody odbywają się dzięki: Województwu Śląskiemu, Instytucji Kultury Ars Cameralis, Miastu Pszczyna, Pszczyńskiemu Centrum Kultury, Miastu Tychy oraz Miejskiemu Centrum Kultury w Tychach.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/