W tym roku przetarg na nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Na lokalizację CPR wybrano należącą do urzędu wojewódzkiego działkę przy ul. Kocura 16 w dzielnicy Szopienice.
"W 2024 r. planujemy ogłosić przetarg na budowę obiektu. Ogłoszenie przetargu uzależnione jest od domknięcia kwestii finansowych. Realizacja inwestycji jest planowana na lata 2025-2027" – przekazała PAP Waliszewska.
Inwestycja może zostać sfinansowana z trzech źródeł: z budżetu urzędu wojewódzkiego, w którym pieniądze już zapisano; z rezerwy celowej, co do której decyzja jeszcze nie zapadła; i z funduszy Unii Europejskiej na infrastrukturę, klimat i środowisko w latach 2021-2027, gdzie ma zostać wpisany projekt. Kwota zaplanowana na budowę zostanie upubliczniona dopiero przed otwarciem ofert złożonych w postępowaniu przetargowym, aby nie doprowadzić do nieuczciwej zmowy cenowej.
CPR w Katowicach działa obecnie w suterenie gmachu Sejmu Śląskiego z lat 20. XX w. Nie ma tam warunków technicznych na jego rozwój. Poza tym w woj. śląskim funkcjonują trzy dyspozytornie medyczne. Zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym do 2027 r. powinny być maksymalnie dwie.
"Nowy własny obiekt pozwoli spełnić wymóg ustawowy posiadania odpowiedniej liczby dyspozytorni oraz zmniejszy sumaryczny koszt utrzymania dyspozytorni medycznych na terenie naszego województwa. Zapewni także jednolite warunki pracy wszystkim naszym dyspozytorom medycznym, w tym odpowiednią bazę szkoleniową oraz zaplecze socjalno-techniczne" – wyjaśniła Waliszewska.
W nowym CPR sala operacyjna ma mieć kształt auli, aby poprawić możliwość zarządzania pracą przez koordynatora zmiany. Do tego w planach jest serwerownia, która ma pozwolić na rozbudowę narzędzi teleinformatycznych, sala szkoleniowa, większa liczba pomieszczeń do pracy i niezbędna przestrzeń magazynowa.
Według reportu MSWiA w 2023 r. najwięcej połączeń przychodzących na numer alarmowy 112 w Polsce zarejestrowało CPR w Katowicach – ponad 2,4 mln.(PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ joz/