reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
18 marzec 2024

W Bytomiu rozpoczynają się obchody jubileuszu 770-lecia miasta

zdjęcie: W Bytomiu rozpoczynają się obchody jubileuszu 770-lecia miasta / pixabay/836140
Koncerty i przedstawienia, wizyta potomków zasłużonych dla Bytomia postaci - Georga Brüninga i Franza Landsbergera, „bitwa orkiestr” i wyjątkowo huczne w tym roku święto miasta - to niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach obchodzonej w tym roku 770. rocznicy powstania Bytomia.
REKLAMA

W 2024 r. mija 770 lat od lokacji miasta na prawie magdeburskim. O jubileuszowych planach opowiedzieli przedstawiciele lokalnych władz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Rocznicowe obchody zainauguruje zwołana na ten dzień nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podobna – podsumowująca świętowanie – odbędzie się w listopadzie.

"Jesteśmy jednym z najstarszych miast na Śląsku i nie tylko, jesteśmy starszym miastem np. od Krakowa, czym się też szczycimy. Historia naszego miasta jest bardzo bogata, ale również bardzo trudna, różne etapy to miasto przechodziło. Teraz chcemy przywrócić to miasto do blasku, do świetności, stąd nasze hasło: +Bytom wraca do gry+" - powiedział zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras.

Jak przekonywał, jubileuszowy program jest tak bogaty i zróżnicowany, że każdy z mieszkańców znajdzie w nim coś dla siebie. Na najbliższe miesiące lokalne władze zaplanowały przedsięwzięcia kulturalne, rozrywkowe czy sportowe.

Naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu UM w Bytomiu Krystyna Jankowiak-Markwica poinformowała, że w jubileuszowym programie znalazło się 40 wydarzeń głównych i 130 imprez towarzyszących. Jak zaznaczyła, przygotował je nie tylko magistrat, ale też instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy kluby sportowe. Będą to np. imprezy o charakterze edukacyjnym, koncerty, gry terenowe, warsztaty czy spotkania autorskie. "Będzie wiele wydarzeń odwołujących się do tożsamości naszego miasta, naszego dziedzictwa i historii lokalnej" - zapowiedziała naczelniczka.

Na pl. Grunwaldzkim powstanie wykonany techniką mozaiki mural, przedstawiający widok Bytomia z końca XIX w. W mieście powstanie także neon z napisem "Bytom", pojawią się też ławeczki i tablice upamiętniające Georga Brüninga – zasłużonego burmistrza Bytomia z przełomu XIX i XX w. oraz Franza Landsbergera, który zainicjował powstanie w Bytomiu miejskiego teatru i domu koncertowego, czyli dzisiejszej Opery Śląskiej. Kilkudziesięciu przedstawicieli rodzin obu tych postaci przyjedzie do Bytomia w czerwcu, kiedy jubileusz będzie miał swoją kulminację – odbędzie się wtedy trzydniowe święto miasta, tym razem na Rynku, a nie na pl. Sobieskiego.

Ponad 20 wybitnych postaci związanych z Bytomiem przybliży wystawa pt. "Panteon bytomski". Innym ważnym przedsięwzięciem będzie AGLO Festiwal, poświęcony transformacji, ekologii i pielęgnowaniu dziedzictwa. Wśród uczestników festiwalu znajdą się m.in. Zbigniew Rokita i katowicki Teatr Korez.

Podczas jubileuszu pojawią się nawiązania do górniczej tożsamości miasta. Na 25 sierpnia zaplanowano „bitwę orkiestr górniczych”, którym towarzyszyć będzie święto stroju rozbarskiego, nazwanego tak od bytomskiej dzielnicy Rozbark. Organizatorzy spróbują pobić rekord w liczbie osób na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych. W Bytomiu pojawią się też wielkoformatowe kompozycje fotograficzne, do których zdjęcia wykonają sami mieszkańcy.

Częścią jubileuszowych obchodów będą również zaplanowane na 23 listopada Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych. Po raz pierwszy zawody takiej rangi w tej w tej dyscyplinie odbędą się w Bytomiu – zaznaczają organizatorzy.

Bytom powstał w XII w. jako gród należący do Małopolski. Po raz pierwszy jego nazwa pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125, zatwierdzających dobra benedyktynów tynieckich. W 1179 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim, Toszek i Siewierz wraz z otaczającymi je terenami księciu Mieszkowi Plątonogiemu z dynastii Piastów opolskich. W ten sposób Bytom na trwałe znalazł się w historycznych granicach Górnego Śląska. Lokacji Bytomia na prawie niemieckim dokonał w 1254 r. książę opolski - Władysław.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bieruń
9.2°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bieruniu