5 maja możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr
Jak poinformowało w komunikacie RCB, w niedzielę 5 maja, na terenie 10. województw mogą wystąpić "gwałtowne burze z gradem i silny wiatr". ALERT RCB wysłany został do przebywających na terenie poniższych województw:
- WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO – powiat: bartoszycki, braniewski, działdowski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, Olsztyn, olsztyński i ostródzki;
- WIELKOPOLSKIEGO – powiat: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński;
- ŚLĄSKIEGO – powiat: Częstochowa, częstochowski i kłobucki;
- POMORSKIEGO – powiat: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski;
- OPOLSKIEGO – powiat: kluczborski, namysłowski i oleski;
- MAZOWIECKIEGO – powiat: gostyniński, mławski, Płock, płocki, sierpecki i żuromiński;
- ŁÓDZKIEGO – powiat: bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski;
- DOLNOŚLĄSKIEGO – powiat: milicki, oleśnicki i trzebnicki;
- KUJAWSKO-POMORSKIEGO
- MAŁOPOLSKIEGO
W komunikacie RCB przypomina, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
SMS-y Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przed możliwymi w ciągu dnia gwałtownymi burzami z gradem oraz silnym wiatrem otrzymali w niedzielę m.in. mieszkańcy Małopolski.
"Uwaga! Dziś (05.05) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - głosi treść SMS-a.
Według synoptyków burze w Małopolsce mogą wystąpić między godziną 15 a północą. W tym czasie obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego, ale stopień ten - jak czytamy na stronie IMGW - może zostać podniesiony. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk atmosferycznych synoptycy ocenili na 80 proc.
Zgodnie z prognozami, w niedzielę burz z gradem i silnym wiatrem można się spodziewać na terenie niemal całego kraju.
1 kwietnia na Podhalu zginęło pięć osób w związku z huraganowym wiatrem - w Zakopanem drzewo przewróciło się na samochód kierowany przez 23-latkę, a przy kościele jezuitów śmiertelnie przygniotło 9-latka; zaś w parku w Rabce-Zdroju drzewo złamane pod naporem wiatru zabiło na miejscu 6-latkę oraz 44- i 69-latkę.
Do tych tragicznych zdarzeń doszło przed godz. 16. Alerty RCB mieszkańcy dostali na swoje telefony dopiero po godz. 16, wówczas też podniesiony został stopień ostrzeżenia IMGW z pierwszego na drugi. Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński dopytywany dzień później o brak alertu RCB tłumaczył, że obowiązujący pierwszy stopień zagrożenia nie kwalifikował do wysyłania takich SMS-ów.
Także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oddział w Poznaniu ostrzega w niedzielę przed możliwością wystąpienia burz drugiego stopnia w Kaliszu i regionie południowej Wielkopolski. Jak poinformowano, prawdopodobieństwo wystąpienia burz drugiego stopnia wynosi 80 procent; ostrzeżenie dotyczy niedzieli w godzinach od 12 do 22.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie przewidywane są nawet opady gradu. Stopień zagrożenia określany jest w trzystopniowej skali, gdzie 3 oznacza największe zagrożenie.
W drugim stopniu zagrożenia – jak informuje IMGW - przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.
„Zalecamy dużą ostrożność, potrzebę śledzenia komunikatów i w razie potrzeby natychmiastowy kontakt ze służbami ratowniczymi” – powiedział PAP dyżurny kaliskiej straży pożarnej mł.asp. Mariusz Wejman. (PAP)
bko/ bak/ from/ mhr/