reklama
kategoria: Kraj
19 kwiecień 2024

210 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski

zdjęcie: 210 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski / fot. PAP
fot. PAP
210 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna. Podała też, że zatrzymano kolejnych tzw. kurierów.
REKLAMA

W środę było to 68 prób, w czwartek 142 – poinformowała w komunikacie rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że zatrzymano za pomocnictwo dwóch Ukraińców i jednego Polaka, którzy usiłowali przewieźć w głąb Europy Zachodniej osoby, które przekroczyły granicę polsko-białoruską wbrew obowiązującym przepisom.

"Wczoraj na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych po nieudanej próbie nielegalnego przekroczenia granicy cudzoziemcy zaczęli rzucać gałęziami i kamieniami w kierunku polskich służb. Ponadto na odcinku ochranianym przez placówkę w Białowieży cudzoziemcy usiłowali przekroczyć granicę przez rzekę graniczną Przewłoka" – czytamy w komunikacie.

W kwietniu br. na odcinku granicy państwowej ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej zanotowano blisko 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski od początku roku pochodzili z blisko 30 państw.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bieruń
15.8°C
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 16:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bieruniu

kiedy
2024-11-05 18:00
miejsce
Dom Kultury Gama, Bieruń, Chemików...
wstęp biletowany